جامعه معلولین شهرستان چناران
پیشگیری از معلولیتها،آموزش:مهارتهای زندگی،تحصیلی،شغلی،ازدواج،خانواده،طنز،توان یابی 
لینک دوستان

  بحث اشتغال معلولین جسمی حرکتی:

 

معلولان جسمی حرکتی با آنکه همانند همه انسانها از قوای ذهنی سالم و طبیعی برخوردارند،  اکثرأ به دلیل عدم برخورداری از قوای جسمی کافی و کندی یا ناتوانی در انجام برخی حرکات اعتماد به نفس خود را از دست می دهند     و چه بسا در اثر رفتار نامناسب دیگران در پیله انزوا و افسردگی فرو می روند ودر نهایت از امید و نشاط تهی می شوند واز شادمانه زیستن و موثر و مثبت بودن محروم می گردند.

 آری افرادی که بنا به داشتن یک نقص ،معلول تلقی می شود معمولا به جز نقص در یک بخش از اندام ،در بقیه بخش های بدن خود واجد توانمندیهایی در حد سایر افراد عادی بوده که

اگر این افراد به کاری گمارده شوند آن نیروها تبلور عجیبی پیدا می کند.یکی از بهترین روشهای برای توانمند کردن معلولین جسمی حرکتی ایجاد نشاط زندگی در آنان و آموختن مهارتهای فنی و حرفه ای  به آنان و ایجاد اعتماد به نفس واراده در ایشان است تا به توانائیهای خودآگاه شوند وخود پای همت در عرصه حیات بگذارند.

نخستین و اصلی ترین مقصود از تاسیس و راه اندازی این مجتمع ایجاد امکان اشتغال برای معلولان جسمی حرکتی می باشد.

ازاين رو براساس تجربه و دانشي كه دراين زمينه در جهان شكل گرفته است ،پايه اي كار برآموزش و توانبخشي اين عزيزان نهاده شد تاآنان حرفه اي بياموزند،مهارتي كسب كنند و براي انجام كار آماده گردند . اگرچه در جريان فعاليتها ، برآموزش و ترميم ابعاد شخصيت و تقويت مباني هويت كارآموزان معلول ،بسيار تاكيد مي شود ، اما مقوله اي كار يابي و اشتغال نيز مهم شمرده شده و از خاطر نرفته است.

متاسفانه در اين سالها وضعيت اقتصادي و شرايط اجتماعي كشور به صورتي است كه نه تنها براي معلولان بلكه براي افراد غير معلول نيز ،فرصت شغلي كافي موجود نيست.البته در سالهاي گذشته هيچ قانوني براي حمايت معلولولان در زمينه اشتغال وجود نداشت؟در سالهاي اخير هم كه قانون جامع حمايت از حقوق معلولان تصويب ودر آن الزاماتي براي استخدام معلولان ، توسط دستگاههاي دولتي و عمومي درج شده است،هيچ جريان مثبتي در جهت اجراي آن به چشم نمي خورد.

 از این رو جامعه معلولین چناران   می کوشد تا امکانات لازم را برای پیشگیری از این عارضه ناروا تدارک ببیند و موجبات باز سازی و پایداری نشاط معلولین را فراهم آورد.    

 برگزاری کلاسهای آموزشی:

کلاسهای کامپیوتر ،زبان انگلیسی ، حسابداری ،خیاطی ،سرمه دوزی، خط بریل ،نقاشی و مهارتهای زندگی.... که یک دوره با شرکت مددجویان به صورت رایگان و زیر نظر مربیان  دارای مدرک لسیانس  که بصورت افتخاری تدریس می کردند به اتمام رسیده و برای دوره جدید تابستان 1390 ثبت نام              می نماید.

 همچنین در همین راستا یک مجموعه تولیدی شکل گرفته که در حال تولید آثار هنری در رشته گلدوزی و خیاطی می باشد. سرمایه اولیه این گروه از طریق خود جامعه تامین شده و

اعضای گروه در خانه های خود مشغول کارند. برای محصولات تولید شده ،بازاریابی هم انجام گرفته و فروش تولیدات آنها نیز توسط جامعه انجام می شود.

 معرفی  10مددجو به کارخانجات شهرک صنعتی چناران ( پلاستیک )                                           برای منشی در کارهای جلاونصب پرده تزئینی درمنازل.

   اشتغال  30نفر از معلولین در جامعه معلولین جهت ساخت مدادبیست.                  طبق قراردادي كه با كارخانه مداد بيست بسته شده كار اشتغال زايي براي مددجويان صورت پذيرفته كه     مواد اوليه از كارخانه در اختيار جامعه معلولين قرار مي گيرد و جامعه معلولين در اختيار مددجويان قرار مي دهد معلولین دراین مجتمع آموزش لازم جهت روکش مداد . ساخت مداد و آماده کردن جعبه های مداد را می بینند.

وبعد از آن مواد اولیه را به منزل برده و مشغول به اشتغال خانگی می شوند.و عملكرد در اين دو ماه سال جديد 1390تعداد مددجويان 50 نفر مي باشند كه مشغول به كار شده اند.  اميدواريم كه مشكلات مددجويان با ياري خداوند و همياري شما مسئولين محترم حل شود

 

ما براین باوریم که :

معلولیت محدودیت است نه ناتوانی و همه انسها محدودند

نا محدود فقط و فقط خداوند قادر و متعال است.

  راضیه حاتمی کارشناس علوم اجتماعی

 

 


موضوعات مرتبط: فعالیت های واحد اشتغال
[ چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۰۷ ] [ 13:6 ] [ واحد روابط عمومی جامعه معلولین چناران ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اين وبلاگ در جهت توانمند سازي توان يابان شهرستان چناران و ايجاد زمينه ارتباط مستقيم با مسولين و آگاهي از تواناييهاو عملكرد رو به پيشرفت اين عزيزان و اطلاع از نيازمنديها و اقدام در جهت تامين منابع مختلف در جهت رشد و شكوفايي جمعيت تحت پوشش اين مجتمع نوشته شده وبا كمك اعضاي فعال مجتمع به روز رساني مي شود اميد است با نگاه ويژه مسولين محترم سازمان و ديگر نهادها موجبات اين مهم را فراهم سازيم.
موضوعات وب
امکانات وب